Novou verzi mobilní aplikace, která přináší zcela nové funkce i modernější prostředí, představila zpravodajská ČT 24. Jednou z hlavních novinek je kromě uzpůsobení designu aktuální podobě webu ČT 24 z konce roku 2023 také sekce krátkých zpráv.
Česká televize si inovovanou mobilní aplikaci ČT 24 nadělila ke dvacátému výročí vzniku svého veřejnoprávního kanálu. Dostupná je pro chytrá zařízení s operačními systémy iOS a Android zdarma, úpravy se týkají jak verze pro mobilní telefony, tak tablety. „Nová verze mobilní aplikace ČT 24 je dalším krokem v naší strategii zpřístupňování zpravodajského obsahu divákům moderním a intuitivním způsobem. Tímto krokem zároveň navazujeme na spuštění redesignovaného webu ČT 24 na konci roku 2023 a pokračujeme v budování jednotného ekosystému digitálních platforem České televize,“ přiblížil ředitel divize Digitální služby ČT Marek Doležel.
Video lze vyjmout do boxu a na telefonu sledovat další obsah
Vedle přepracovaného vzhledu aplikace umožňuje přepínání na tmavý režim, který šetří baterii i zrak. Uspořádání jednotlivých prvků současně může dynamicky reagovat na aktuální dění a nabízí komplexní pokrytí běžného i mimořádného zpravodajství v nativním prostředí. Nově pak aplikace přichází se samostatnou sekcí krátkých zpráv pro rychlý a stručný souhrn aktuálního dění, s widgety na plochu, přehledem o hlavních událostí dne a živým vysíláním dostupným na jedno klinutí. V sekci krátkých zpráv nyní nabízí kromě všeobecného přehledu i filtrování zpráv o aktuální situaci v rusko-ukrajinském konfliktu.
Proměnou prošla i možnost nastavení notifikací mimořádných zpráv a jejich přizpůsobení na míru uživateli. Stejně tak je možné si nastavit přehled rubrik na hlavní obrazovce. U verze pro operační systém Android byl také výrazně přepracován videopřehrávač. Lze v něm například kliknutím upravit, zda se má živý stream zobrazovat na šířku nebo výšku zařízení, živé vysílání lze vyjmout do samostatného zmenšeného boxu, aby uživatel současně mohl aplikaci používat i pro čtení zpráv, nebo z ní úplně vyskočit a používat telefon na cokoli jiného, případně živý stream odeslat do jiného propojeného zařízení. Volit lze také kvalitu videa, a to od nízké (288p) přes střední (404p) a vysokou (576p) po HD (720p) a Full HD (1080p), nebo nastavit, aby se přehrávalo jen při připojení přes Wi-Fi.
Aplikace je zdarma na Google Play a App Store
Kvalita videa se automaticky přizpůsobuje rychlosti a kvalitě internetového připojení, ale lze ji změnit i ve výchozím nastavení aplikace. V tom je možné si také uložit vybrané články a později se k nim vrátit, nastavit si zasílání oznámení, a to buď všechna nebo jen mimořádná, vybrat si, jaké rubriky se budou v aplikaci zobrazovat a v jakém pořadí, zda má mít aplikace světlý nebo tmavý vzhled a nastavit si také velikost textu u psaných zpráv. A Česká televize slibuje i další vylepšení. „Uživatelé se mohou těšit na další novinky, které budou mířit především na maximální využití benefitů, které nám mobilní platformy nabízí. Ať už jde o funkce spojené s videoobsahem, přizpůsobení preferencím jednotlivých uživatelů, nebo chytré notifikace. To ostatně platí i pro další aplikace ČT,“ přiblížil manažer mobilních aplikací ČT Matouš Eckert.
Uživatelé, kteří už měli mobilní aplikaci ČT 24 staženou do svého zařízení, nemusí nic podnikat a tato aplikace se jim během několika dnů aktualizuje na novou verzi. Ti, kteří dosud zpravodajskou aplikaci České televize nevyužívali, si ji už nyní můžou stáhnout z obchodů Google Play a App Store.
Aplikace ČT iVysílání na Hisense Vidaa? Výtečná práce i staré chybky
Úvodní foto: Česká televize, galerie: Jan Potůček, Televizniweb.cz