UVNITŘ TABULKY – Jako první se koncem února 2020 odmlčí Česká televize. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 lze v Libereckém kraji naladit již nyní.
Přede dvěma týdny se televizní diváci na Liberecku dočkali třetí přechodové sítě pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 a již pomalu budou muset přemýšlet nad přechodem k příjmu televizního signálu v tomto standardu. Za 13 měsíců totiž v Libereckém kraji začne vypínání současných televizních sítí DVB-T. Kdo přijímá televizi zdarma na klasickou nebo společnou televizní anténu (STA) a bude chtít v tomto bezplatném příjmu pokračovat, neobejde se bez nového televizoru nebo set-top-boxu DVB-T2/HEVC. Domácnosti s STA si musí u majitele nebo správce domu ještě zajistit úpravu STA, konkrétně doplnění kanálových vložek pro příjem tzv. přechodových sítí DVB-T2 a později finálních multiplexů nové generace.
KDE NALADÍTE DVB-T2: Mapy pokrytí přechodových televizních sítí nové generace
Kdy přesně bude končit stávající televizní vysílání ve standardu DVB-T? Koncem února 2020 jej jako první na Liberecku ukončí Česká televize a v těsném závěsu za ní i celoplošný multiplex 4. 26. února 2020 vypne veřejnoprávní multiplex 1 z libereckého Ještědu, do konce února skončí vysílání multiplexu 4 z Černé Studnice u Jablonce nad Nisou, Špičáku u České Lípy a libereckého dokrývače u lanovky na Ještěd. Další komerční televize budou následovat o několik týdnů později. Multiplex 2 s nejsledovanějšími programy televizí Nova, Prima a Barrandov ukončí vysílání z Ještědu 30. března 2020, multiplex 3 s tematickými kanály komerčních stanic přestane z Ještědu vysílat 26. dubna 2020. Společně s velkými vysílači budou většinou končit i dokrývače DVB-T (ve Frýdlantském výběžku, či na Českolipsku).
Na DVB-T2 můžete přejít již nyní
Diváci ovšem nemusí s přechodem k příjmu nového vysílání čekat až na vypínání vysílačů DVB-T. Již nyní na Liberecku vysílají tři přechodové multiplexy DVB-T2 s více než 30 televizními programy. Česká televize takto vysílá všech šest svých kanálů ve vysokém rozlišení obrazu (Full HD), a HD kvalitu v přechodových sítích nabízí i vybrané komerční televize. Dočasné vysílání v DVB-T2 má zajistit souběžný příjem hlavních televizních programů z celoplošných sítí jak v končícím standardu DVB-T, tak v nastupujícím DVB-T2. Česká televize vysílá v DVB-T2 z Ještědu na kanálu 26, programy z multiplexů 2 a 3 prostřednictvím Přechodové sítě 12 na kanálu 31 (rovněž z Ještědu) a programy z multiplexu 4 prostřednictvím Přechodové sítě 13 na kanálech 24 a 28 z vysílačů Jablonec nad Nisou – Černá Studnice, Česká Lípa – Špičák a Liberec – u lanovky.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Kdy se bude u vás vypínat televizní vysílání ve standardu DVB-T? Přehledné tabulky
Přechodové sítě DVB-T2 využívají stejné vysílače jako celoplošné multiplexy 1, 2, 3 a 4. Dva ze tří dočasných multiplexů šíří České Radiokomunikace a jeden společnost Digital Broadcasting. Třetí přechodová síť je jako jediná regionálně členěná, což znamená, že umožňuje regionální odpojování a může tedy šířit i regionální televizní programy (což se již v některých regionech děje). Po vypnutí stávajících multiplexů ve standardu DVB-T se tři přechodové sítě DVB-T2 transformují na čtyři finální multiplexy nové generace, které plně nahradí dnešní multiplexy 1, 2, 3 a 4. Jestliže tedy dnes obsah multiplexu 1 v DVB-T2 šíří Přechodová síť 11, po vypnutí DVB-T2 to bude finální síť 21. Obsah multiplexů 2 a 3 nyní v DVB-T2 šíří Přechodová síť 12, která se poté rozdělí na finální sítě 22 a 23. A multiplex 4, jehož obsah v DVB-T2 šíří Přechodová síť 13, se nakonec změní na finální síť 24.
Přelaďování čeká všechny – i ty, co už DVB-T2 sledují
Měnit se budou i vysílací kanály DVB-T2. Tedy ne úplně všechny, například Česká televize bude provozovat nové vysílání nadále na kanálu 26, který jej šíří již nyní. Kanál 31, na kterém dnes na Liberecku vysílá v DVB-T2 Přechodová síť 12, bude do budoucna využívat finální síť 23 (pokračovatelka multiplexu 3), zatímco finální síť 22, která v DVB-T2 nahradí multiplex 2, bude vysílat na kanálu 28, který nyní využívá Přechodová síť 13. Multiplex 4 přejde do finální sítě 24 na kanálu 43, který dnes využívá Česká televize pro šíření svého multiplexu 1 ve standardu DVB-T. Čísla vysílacích kanálů jsou důležitá pro servisní firmy, které budou upravovat společné televizní antény v bytových domech na příjem nového vysílání. Pokud je upraví již nyní, budou muset po vypnutí DVB-T a přeladění přechodových sítí DVB-T2 na finální multiplexy ještě provést přeladění kanálových vložek na definitivní vysílací kanály.
ČTĚTE TAKÉ: Co nás čeká v druhé televizní digitalizaci a přechodu na DVB-T2 během roku 2019?
Divákům, kteří využívají individuální příjmové antény – ať již venkovní nebo pokojové – nebude třeba upravovat nic, pouze si musí koupit set-top box, který zapojí mezi stávající televizor a anténu, případně si pořídí zcela nový televizor. Ten by měl být vybaven tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC. Ověřené přijímače, které si dokáží poradit s příjmem českého vysílání ve standardu DVB-T2, jsou označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“ s logem Českých Radiokomunikací. Znamená to, že se tato společnost otestovala a získaly její certifikaci. Seznam certifikovaných přijímačů je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz, kde jej České Radiokomunikace průběžně doplňují.
[…] „Dne 26. února 2020 vypne veřejnoprávní multiplex 1 z libereckého Ještědu, do konce února skončí vysílání multiplexu 4 z Čertovy Studnice u Jablonce nad Nisou, Špičáku u České Lípy a libereckého dokrývače u lanovky na Ještěd. Další komerční televize budou následovat o několik týdnů později. Multiplex 2 s nejsledovanějšími programy televizí Nova, Prima a Barrandov ukončí vysílání z Ještědu 30. března 2020, multiplex 3 s tematickými kanály komerčních stanic přestane z Ještědu vysílat 26. dubna 2020. Společně s velkými vysílači budou většinou končit i dokrývače DVB-T (ve Frýdlantském výběžku, či na Českolipsku),” uvádí Jan Potůček z odborného portálu Televizniweb.cz. […]
Čertova Studnice neexistuje, jen Černá Studnice!!!!!!
Člověče, vždyť to tak píšu jenom kvůli Vám, jestli si toho všimnete!
Již po několikáté vznáším svůj dotaz, aniž by mi někdo fundovaný dal jakoukoli odpověď! Tedy: Bydlím 6 km od České Lípy. Koukám na vysílač Špičák. Přijímám jeho veškerá rádia a TV, které tam jsou. Kromě PS13 na tv kanále č. 28! Ruší mi jej vysílač z Trutnova Černá Hora, kanál č. 28 MUX2! Nepomáhá ani směrová anténa, ani zakrytí antény ze směru od Trutnova. Považuji přidělení frekvence pro Špičák do tak silného výkonu vysílače z Černé Hory za diletantství!! Pokud vím, ani mnozí obyvatelé v samotné České Lípě nepřijímají z toho samého důvodu jako já PS13 ze Špičáku! Ptám se, jak mám přijímat něco, co je nepřijímatelné???
To se ale ptáte na špatném místě.
Vitax, to se dalo cekat
https://www.televizniweb.cz/2018/04/divakum-v-ceske-lipe-domazlicich-a-svitavach-se-rozsirila-programova-nabidka-dvb-t2/#comment-5700
Taky nevim jak tohle mohlo projit.
Dobrý den,já bydlím u Železného Brodu a kanál 43 tady nemohu naladit (programy Nova 2 ,nova action,rtm plus. Co mám dělat. Běží přestane visílač tv nova v přechodu a bude i na kanále 43. Porať te my.